Reguły profesjonalnego sadzenia roślin

Krok 1 - wykopujemy dół

Wykopując dół pod roślinę należy uważać, aby nie był on za głęboki, ziemia na dnie wykopu musi być dobrze ubita ale przepuszczalna. Luźna ziemia pod posadzoną rośliną powoduje jej postępujące osiadanie, w rezultacie czego roślina po pewnym czasie stoi za głęboko. Średnica dołu powinna być w miarę możliwości jak największa. Jeżeli ziemia z wykopu jest bardzo złej jakości do obsypania bryły należy użyć innej, wartościowej ziemi lub substratu.

Krok 2 - umieszczenie bryły w ziemi

Przed obsypaniem bryły należy skontrolować głębokość sadzenia danej rośliny. Najlepiej użyć do tego łaty lub innego prostego przedmiotu kładąc go nad wykopanym dołem. Rośliny z gołym korzeniem, bryłą ziemi lub z doniczki powinny być posadzone tak głęboko jak rosły w szkółce. Bryła większych roślin powinna przynajmniej 5 cm wystawać ponad dół. Tylko wtedy roślina po podlaniu i osiąściu będzie stała prawidłowo. Przy bardzo zbitej i nieprzepuszczalnej glebie drzewo należy posadzić przynajmniej 10 cm wyżej a bryłę korzeniową obsypać substratem lub bogatą w humus ziemią.

Tak posadzona roślina może pobrać korzeniami odpowiednią ilość tlenu. Proszę unikać zastoisk wodnych oraz mulistych i nieprzepuszczalnych dla powietrza wierzchnich warstw. Duszenie i gnicie korzeni przez brak powietrza powodują bardzo złe następstwa.

Krok 3 - sprawdzenie siatki

Bryły korzeniowe naszych roślin są zabezpieczone jutą, a większy okazy również nieocynkowaną siatką drucianą. Do rozładunku i przenoszenia roślin należy używać haków, które można zakotwiczyć w siatce na bryle. Po ustawieniu rośliny w dole na odpowiednim poziomie, proszę sprawdzić czy siatka druciana nie jest zbyt blisko pnia rośliny (10 cm), jeżeli tak, to trzeba ją rozciąć u góry i odciągnąć na boki. Nie należy zdejmować juty i siatki z bryły. Po krótkim czasie ulegają rozkładowi i nie ograniczają korzeni.

Krok 4 - przycięcie

Aby zagwarantować najlepsze przyjęcia należy ograniczyć parowanie rośliny przez odpowiednie przycięcie i prześwietlenie korony. Po posadzeniu rośliny trzeba utworzyć nasyp ziemi do podlewania o wysokości ok. 15 cm i średnicy takiej jak bryła korzeniowa posadzonej rośliny. Warstwa (5 cm) kory lub innego przepuszczalnego materiału pomoże dłużej utrzymać wilgoć. Nasyp ziemi do podlewania jest nieodzowny, gdyż tylko wtedy mogą być Państwo pewni, że przesuszona bryła korzeniowa jeszcze przed posadzeniem lub też w ziemi będzie znowu dokładnie nasączona wodą. Proszę mieć na uwadze, że rośliny po wypuszczeniu pędów nadal muszą być regularnie podlewane. Także przy wilgotnej pogodzie. Rośliny należy podlewać większą ilością wody, tak aby cała bryła korzeniowa została przesączona wodą.

Krok 5 - zabezpieczenie

Dobre umocowanie świeżo posadzonej rośliny jest tak samo ważne co prawidłowe jej posadzenie. Rośliny, których korzenie są naruszane nie przyjmują się dobrze. Najwrażliwsze korzenie włośnikowe muszą mieć możliwość rozwijania się bez ich nadrywania. Dlatego trzeba drzewo zabezpieczyć przed nadmiernym kołysaniem przez wiatr. Mocowanie należy dobrać do wielkości i masy rośliny. Materiał trzymający drzewo powinien być dobrany tak, żeby nie powodował jego wrastania w korę (szeroka opaska, drut tylko w otulinie z węża). W drugim roku po posadzeniu, rośliny pogrubiają swoje pnie, dlatego proszę pamiętać o poluzowaniu mocowania.

Pamiętaj
Pielęgnacja roślin szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu powinna być staranna i obejmować odchwaszczanie, podlewanie, nawożenie i w razie konieczności ochronę chemiczną przed szkodnikami i chorobami. To od Ciebie zależy zdrowie i wygląd Twoich roślin. Życzymy  powodzenia w uprawach!

Zobacz nasz

Katalog drzew i krzewów

Wybrane propozycje

Roślin solierowych

Więcej informacji 
pod numerem tel.

+48 91 418 70 06

 

UWAGA!

Szkółka będzie zamknięta

w dniach od 23.12.24 do 06.01.25 

 

 

Godziny otwarcia:

 

w okresie sadzenia:
(1 marca - 31 maja,
1 września - 30 listopada)
pn.-pt. 7:30-16:00 / sobota 8:00-14:00

w pozostałych miesiącach:
pn.-pt. 8:00 - 15:30

 

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Copyright 2004-2024 Szkółka Fischer - Wszystkie prawa zastrzeżone.